Vltavíny se v pravěku požívali na výrobu primitivních nástrojů a vzhledem k tomu, že byly objeveny až jako minerály v 18. století hrabětem Kinským, se z období antiky, středověku, starověku a počátku novověku nezachovaly žádné šperky, v nichž by byl vltavín použit. Zmínka o vltavínech se vyskytla až v souvislosti s magickým svatým grálem, který je ovšem jen mýtem a pohádkou o zázračném kalich, ze kterého pil Ježíš při poslední večeři. Vltavíny ve špercích se zřejmě poprvé objevily na Jubilejní zemské výstavě v Praze v roce 1891, kdy také tento drahý kámen dostal svoje pojmenování Vltavín. Šperky z vltavínů byly velmi oblíbené o období secese, kdy se lidé při tvorbě uměleckých předmětů a šperků inspirovali přírodou a jejími tvary i zbarvením. Lahvově zelená barva vltavínů se tedy velmi hodila, a jelikož vltavíny byly i v té době poměrně vzácné, nahrazovaly se zelenými sklíčky, která byla od broušených vltavínů k nerozeznání. Vltavíny broušené do diamantových brusů se zasazovaly do drahých kovů a ve špercích tvořily jakýsi symbol listů či zelené svěží trávy. Po období secese zájem o šperky z vltavínů poněkud ochladl, zejména kvůli padělatelům, neboť lidé přestali v pravost vltavínů věřit.
Velký zájem o vltavínové šperky vzbudil až dárek švýcarské vlády britské královně Alžbětě II, neboť jí darovali kolekci šperků s platiny, ve kterých byl kromě černých perel a diamantů zasazen neopracovaný přírodní vltavín. Tento dárek vzbudil velký zájem o šperky z neopracovaných vltavínů nejen pro svoji krásu, ale také pro svoje magické účinky.
(Veškeré texty a fotografie jsou majetkem NATURSHOP.CZ, jsou chráněny autorským zákonem a ochrannou známkou. Šíření textů o drahých kamenech je bez souhlasu majitele zakázáno. © Naturshop.cz)