Vltavíny

Vltavín by se dal považovat za české zlato nebo také za český poklad jižních Čech. Vltavín je křemičité sklo ve fascinující lahvově zelené barvě a je to jediný a také nejkrásnější zástupce tektitů v Evropě. Tyto drobné kapky a valounky střapatých vltavínů nenajdete nikde jinde na světě než u nás. Vltavíny mají zvláštní zelenou barvu, někdy připomínající lahvové sklo, někdy s nádechem více do žluta, některé vltavíny zejména z jihomoravských nalezišť mají nádech spíše do hněda. Nejkrásnější vltavíny jsou při pohledu proti světlu, kdy nám vltavín ukáže svoji tajemnou a fascinující zelenou barvu a také strukturu povrchu. Strukturovanému povrchu vltavínu se odborně říká skulptace, jež je u každého kamene vltavínu rozdílná. Skulptace vltavínu někdy připomíná šumavské pohoří, někdy je spíše jemnější a je podobná mladému obilí na poli vlnící se ve větru. Skulptace vltavínu záleží na podloží, ve kterém byl vltavín uložen, neboť u pohyblivějšího podloží má vltavín povrchovou strukturu jemnější, jak se kámen omílá o písek a štěrk. Vltavíny tvoří nejčastěji tvary kapky, oválky, kuličky, tyčinky či tvar tzv. andělského křídla.

vltavíny

Vltavíny od Naturshop.cz

Skulptace, tedy povrchová struktura vltavínu, je u každého kamene jiná. Každý vltavín je unikátní, jak je vidět na obrázcích. Na obrázku vlevo je vltavín z lokality Chlum nad Malší, stejně tak jako vltavín na obrázku uprostřed. Oba vltavíny pochází ze stejné lokality z jižních Čech, nicméně i přes to, jsou mezi vltavíny velké rozdíly a to nejen ve tvaru vltavínu, ale také jeho barvě i skulptaci. Vltavín na obrázku vlevo připomíná svým povrchem i barvou šumavské hvozdy, vltavín na obrázku uprostřed má jemnou povrchovou strukturu, která připomíná pole s mladým obilím. Unikátní vltavíny pochází z jihočeské lokality Besednice. Besednické vltavíny, jehož zástupce vidíte na obrázku vpravo,  vyniká opravdu výraznou skulptací  připomínající ježka. I barevnost vltavínu z Besednice je odlišná než u předchozích dvou kamenů. Intenzita zbarvení vltavínu závisí i na gramáži konkrétního kamene (měřeno v karátech, značka Ct). Je logické, že těžší vltavíny mají intenzivnější zelené zbarvení než lehčí vltavín.

Vltavín je tvořen křemičitým sklem (SiO2), které tvoří přibližně 65% hmoty. Poměrně velký podíl zbylé hmoty tvoří hliník (Al) či draslík (K) a velmi málo železa (Fe), přibližně pod 0,4%. Zajímavé je, že vltavíny, podobně jako ostatní tektity tvoří velmi malé množství vody 0,02% hmoty, což poukazuje na mimozemský původ. Vltavíny obsahují také různé inkluze, zejména vzácné přírodní sklo lechaterierit, které ve vltavínu tvoří vlákna nebo další nepravidelné struktury a je zbarven do žluta, zelena či hněda. Vláknité struktury lechaterieritu nejsou na první pohled ve vltavínu patrné a jsou vidět pouze pod mikroskopem. Vltavíny často obsahují bublinky, které jsou velké jen milimetr nebo několik desetin milimetru. Tyto bublinky a dutiny jsou zvláštní tím, že v nich je daleko menší tlak než na povrchu Země. To je otázka k zamyšlení, co myslíte?

Vltavíny

Vltavíny

Vltavíny na obrázcích pochází všechny z lokality Chlum nad Malší a jedná se o unikátní sbírkové kameny vysoké sběratelské hodnoty. Tyto vltavíny jsou tajným snem většiny sběratelů v nejen v Čechách, ale jistě i ve světě. Sbírkové vltavíny na obrázcích mají váhu zhruba 200 až 250ct (karáty), tedy okolo 40-ti a 50-ti gramy a to už je u vltavínů hodně.

(Veškeré texty a fotografie jsou majetkem NATURSHOP.CZ, jsou chráněny autorským zákonem a ochrannou známkou. Šíření textů o drahých kamenech je bez souhlasu majitele zakázáno. © Naturshop.cz)

Comments are closed.